Rehabilitační oddělení
Rehabilitační oddělení zajišťuje péči pro pacienty všech lůžkových oddělení nemocnice, pro ambulantní pacienty spádové oblasti a další klienty, kteří naše služby vyhledají.
Nejvyšší procento vyšetřených klientů trpí akutními či chronickými vertebrogenními obtížemi nebo jinými poruchami pohybového systému. Na druhém místě v žebříčku počtu diagnoz figurují pooperační a poúrazové stavy, dále pak nemoci oběhové, dýchací a nervové soustavy.
Poskytujeme poradenství v ergonomii, práce u PC, prevence vertebrogenních obtíží.
Realizujeme plantoskopická vyšetření na PodoCamu.
Navrhujeme a dle možností předepisujeme protetické a rehabilitační pomůcky. Zprostředkujeme služby protetika.
U indikovaných stavů doporučujeme lázeňskou léčebně rehabilitační péči o dospělé, děti a dorost.
Organizační členění
Dvě rehabilitační ambulance lékařů a jedné zdravotní sestry, místnost pro specializovanou léčebnou rehabilitaci dětí a prostory pro C02 celotělovou terapii naleznete ve 2. patře polikliniky.
Rehabilitační oddělení nacházející se v suterénu polikliniky zahrnuje úsek pro léčebnou tělesnou výchovu, vodoléčebné procedury a oddělení elektroterapie.
Informace pro ambulantní pacienty
-
rehabilitační péče je poskytována na základě doporučení FT nebo K poukazu od praktického nebo odborného lékaře,
-
platnost poukazu je 1 týden (7 dní),
-
na doporučení FT je prováděna terapie přímo fyzioterapeuty, doporučení musí obasahovat přesnou specifikaci léčby,
-
na poukaz K se pacient objedná k vyšetření rehabilitačním lékařem ve druhém patře polikliniky nebo na telefonickém čísle 516 491 572,
-
k rehabilitační léčbě pacient nastoupí nejpozději do 1 týdne,
-
žádáme o dodržení času naplánovaných procedur,
-
nemůžete-li se z vážných důvodů dostavit k léčbě, omluvte se osobně či telefoniky – fyzioterapie 516 491 576, elektroléčba 516 491 336,
-
přeruší-li pacient léčbu na delší dobu (2 týdny), je nutné opět vyšetření rehabilitačním lékařem nebo nové FT doporučení odesílajícím lékařem,
-
většina léčebných procedur je hrazena ZP (plně nebo částečně), každé vynechání procedury je považováno za porušení léčebného režimu.
Kontakty:
516 491 572 — evidence
516 491 575 — tělocvična
516 491 576 — fyzioterapie
516 491 336 — elektroléčba
Primář oddělení
MUDr. Monika Dvořáčková
-
atestace v oboru interní lékařství
-
atestace v oboru fyziatrie, balneologie a léčebná rehabilitace
Základní podiatrické vzdělání pod záštitou České podiatrické společnosti
Licence ČLK pro výkon lékařské praxe, poskytování poradenských služeb v oboru rehabilitační a fyzikální medicína
E-mail: monika.dvorackova@nembce.cz
Lékař
MUDr. Jana Lukešová
Vrchní fyzioterapeut
Miloslava Humplíková
E-mail: miloslava.humplikova@nembce.cz
Péči klientům poskytuje tým jedenácti zkušených fyzioterapeutek, jedné ergoterapeutky a dvou masérů.
Prim. MUDr. Monika Dvořáčková
Ordinační hodiny ambulance:
pondělí |
8.30–11.30 |
12.30–16.00 |
úterý |
7.30–11.30 |
12.30–15.00 |
středa |
7.30–11.30 | 12.30–15.00 |
čtvrtek |
7.30–11.30 |
12.30–15.00 |
pátek |
7.30–11.30 |
12.30–15.00 |
MUDr. Jana Lukešová
Ordinační hodiny ambulance:
pondělí |
8.30–11.30 |
12.30–16.30 |
středa |
8.30–11.30 |
12.30–16.30 |
Ordinační doba fyzioterapeutů
pondělí – pátek 6.30 - 15.00
sobota — provoz pouze pro hospitalizované pacienty
Přehled používaných terapeutických postupů
-
terapie funkčních poruch
Na základě vyšetření pohybového systému se určí segmenty, které mají sníženou pohyblivost. Po správně provedené manipulaci se obnoví omezená pohyblivost a mizí i bolestivost. Pacientovi bývá doporučena specifická aktivní terapie.
-
metodika Ludmily Mojžíšové
Zahrnuje sadu cviků a mobilizací k ovlivnění funkčních poruch v oblasti žeber, pánve, páteře, především se zaměřením na poruchy související s bolestivostí kostrče. Využívá se např. u funkční sterility žen, u bolestí zad, při skoliózách.
-
Vojtova metoda
Využívá se u dětí i dospělých, např. při opožděném vzpřimování kojenců nebo u neurologických a ortopedických onemocnění. Cílem metody je osvojení základního pohybového stereotypu prostřednictvím tzv. reflexního plazení a otáčení.
-
proprioceptivní neuromuskulární facilitace
Metoda, která využívá různých mechanismů (slovní povel, zrak, protažení, odpor) k usnadnění pohybu. Pohyb je zkvalitněn např. po cévní mozkové příhodě, při částečné ztrátě hybnosti nebo při svalových nerovnováhách.
-
škola zad
Je terapeutický program, který ma za cíl odstranit pohybové chyby, jichž se lidé dopouštějí při běžných činnostech (nesprávné držení těla, zvedání břemen, chyby při stání nebo sezení).
-
senzomotorická stimulace
S pomocí labilních pomůcek je dosahováno zlepšení kvality vnímání a nastavení vlastního těla (poúrazový kotník, nestabilní koleno, chronické bolesti zad).
- SM-systém cvičení MUDr. Smíška – spirální stabilizace páteře
Systém cviků, který vyváženě aktivizuje spirálová zřetězení svalů, aktivuje chodidla, svaly DKK, hluboký stabilizační systém, stabilizuje oblast hrudníku, abdominální krajinu a pánev, vytváří svalový korzet
-
Dornova metoda
Je manuální terapie, při které jsou terapeutem uvolňovány blokády pohybového aparátu - klouby obratlů i končetin jsou nastavovány do původní správné polohy.
-
manuální lymfodrenáž
Jemná masáž zaměřená na rozpohybování lymfy, která se používá např. k odstranění otoků po zlomeninách, k terapii po operačním odstranění prsu nebo po traumatech.
-
léčebná pohybová aktivita
Pohybové aktivity jsou vybírány s ohledem na konkrétní obtíže pacienta a jeho možnosti. Může se jednat o nácvik relaxace přetížených částí těla, stejně jako o cvičení s využitím vlastního těla či pomůcek.
-
využití funkčního tapu
Funkční tape je speciální lepící páska, která slouží jako aktivní opora, přetížená místa odlehčuje a povzbuzuje oslabené či neaktivní části těla, stimuluje je, aby se správné při pohybu zapojovaly.
Rehabilitace dětí
Na našem oddělení se kromě práce s dospělými klienty zabýváme i fyzioterapií u kojenců, batolat, předškolních i školních dětí.
Rodiče s nejmenšími dětmi k nám nejčastěji přicházejí pro lehké a středně těžké poruchy psychomotorického vývoje. U předškolních a školních dětí se nejčastěji setkáváme s obtížemi jako vadné držení těla, skoliotické držení či skoliosa, vtáčení jedné nebo obou dolních končetin při chůzi, plochými nohami nebo různými potížemi s hrubou či jemnou motorikou.
Ergoterapie
Ergoterapie pomáhá pacientům s postižením v nácviku sebeobsluhy a základních pohybových dovedností (zvládnutí osobní hygieny, oblékání, jídla , nácvik všedních činností se speciálními ortopedickými a kompenzačními pomůckami.
Ergoterapie se zaměřuje na rozvoj hrubé a jemné motoriky, koordinace, vnímání, senzomotoriky, citlivosti, vytrvalosti, výkonnosti mozkových funkcí a také na psychické, emocionální a sociální schopnosti. Ergoterapeut provádí léčbu kognitivních poruch, které vznikají na podkladě poškození mozku (poruchy chování, orientace, pozornosti, paměti, učení, sebepoznání aj.).
Přístroje k aplikaci fyzikální léčby využívají účinků magnetického pole, ultrazvukového vlnění, elektrických proudů a impulsů, světelných paprsků, tepla a léčebných účinků vody. Tyto procedury vyvolávají pozitivní biologické změny v tkáních, a tím pomáhají v léčbě řady onemocnění.
-
Magnetoterapie
-
Ultrasonoterapie
-
Elektroterapie
-
LASERterapie
-
Lokální kryoterapie (-30 stupňů Celsia)
-
prohřívací polštáře
-
solux
-
vodoléčba
-
končetinové vířivky
-
samostatná vana s podvodní masáží proudem vzduchových bublin
-
aromakoupel
-
střídavé nožní koupele (koupel o teplotě 40 – 46 °C a 10 – 16 °C, využívá střídavého působení chladu a tepla na dolní končetiny za účelem zlepšení prokrvení a trofiky tkání)
-
C02 terapie
* uhličité suché koupele způsobují v těle pacienta rozšíření cév a celkové prokrvení. Účinkem je celková regenerace a rekonvalescence organismu - zlepšení funkce oběhového, hormonálního, nervového, pohybového i imunitního systému. Využití v široké indikační škále onemocnění.
* plynové injekce injekce s medicinálním C02 se aplikují do bolestivých míst podkoží v okolí velkých kloubů a páteře, plyn se velmi rychle vstřebává, injekce uleví od bolesti, zlepší prokrvení v oblasti aplikace