S jarním počasím přibývá pracovních a sportovních činností venku a zvyšuje se riziko poranění. Nekvalitní ošetření rány může vést ke vzniku infekce, opakovanému krvácení nebo k vytvoření jizvy. Následující rady by měly usnadnit ošetřování drobných poranění, se kterými se můžeme setkat.
Postup při poranění
Odloučení nečistot dekontaminačním roztokem a zastavení nebo zmírnění krvácení provedeme antiseptickým roztokem nebo přípravkem s hemostyptickým účinkem – při běžném poranění dochází po 20 – 30 minutách k hemostáze (po tuto dobu ponechat gázu s antiseptickým roztokem na ráně). Pokud rána stále krvácí, je třeba vyhledat lékařskou pomoc.
- Hemostyptika (např. Traumacel pulvis, Traumacel S dry) se používají k zástavě krvácení, z rány se neodstraňují, aplikují se až po dekontaminaci rány desinfekčním roztokem nebo alespoň pitnou vodou.
- Antiseptické roztoky (např. Betadine, DebriEcaSan, Prontosan, Neocide, Octenilin). Akutní rána se čistí z centra ven.
- Masti s antiseptikem (např. Braunovidon, Betadine) vyžadují sekundární krytí a fixaci. Při zvýšené sekreci mohou ránu spíše macerovat, používají se proto při poraněních bez sekrece nebo s minimální sekrecí. Řídíme se pravidlem, že roztoky vysouší (využití při sekreci) a masti hydratují (na suché rány)!
- Antiseptické mřížky jsou nejvhodnějším materiálem pro krytí rány. Síťovaná struktura snižuje adherenci a jsou proto lépe odstraňovány. Jsou napuštěny desinfekčními a léčivými látkami, např. povidon jod (Inadine), ionty stříbra (Atrauman Ag), chlorhexidin (Bactigras) a další. Při časné fázi zranění využíváme mřížky s tendencí k vysoušení (Inadine, Atrauman Ag), později jsou naopak vhodnější materiály mírně zvlhčující (Bactigras). Vyžadují savé krytí a fixaci (polštářek s fixací po obvodu nebo obinadlo).
- Krytí ve sprejové formě jsou praktickou pomůckou k rychlému ošetření rány, např. antibakteriální přípravky se stříbrem Argogen spray, Alfasilver spray. Lze použít i k zastavení krvácení, není potřeba převazu.
- Hydrokoloidní materiály (např. Granuflex) je vhodné použít ve fázi, kdy rána vykazuje dobré hojení a sekrece je minimální. Tyto materiály imitují kůži, není u nich nutná fixace a podle potřeby se mohou zastřihnout.
- Hydrogely (např. Hemagel, Flamigel) zvlhčují poranění, slouží k hojení nenáročných poranění a je nutné časté nanášení.
- Krytí se silikonem (např. Mepitel One) příznivě ovlivňuje vzhled jizvy. Používá se na klidné rány bez infekce. V péči o jizvy můžeme využít i preparáty bez silikonu (např. Contratubex, Strataderm).
Převázaní i drobné rány v kombinaci s terapeutickým krytím zefektivňuje její hojení!
Nevhodné desifekční látky na rány: peroxid vodíku, genciánová violeť, solutio Novikov
Čerpáno ze semináře Hojení ran a z článku Ošetření drobných poranění (Koutná, M. Praktické lékárenství, 2016;12)