Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Nemocnice
Boskovice

Bezpečí
Důvěra
Péče

  (+420) 516 491 111
  info@nembce.cz

Kontraindikace antibiotik

Co lidé nejčastěji řeší?

 

Gravidita

Je-li v těhotenství potřeba léčit ženu antibiotiky, je možné použít : peniciliny, aminopeniciliny, případně při alergii na ně i klaritromycin.

Další léky s antimikrobiálním účinkem mohou působit mutagenně nebo teratogenně : fluorochinolony, antimalarika, metronidazol.

A jiné mohou vést k poškození plodu : tetracykliny, chloramphenicol, cotrimoxazol.

Proto jsou v těhotenství kontraindikovány.

 

Laktace

Při kojení se dá použít penicilin a cefuroxim, ostatní antibiotika nemají žádné studie o vlivu na kojené dítě. U obou těchto antibiotik přestupuje malé množství do mateřského mléka. I po minimálních dávkách těchto antibiotik v mléce může u kojeného dítěte nastat střevní dysmikrobie s průjmy nebo alergická reakce. Z těchto důvodů může být nutné kojení přerušit.

Vzhledem k minimální toxicitě penicilinových antibiotik patří penicilin mezi léky první volby, je-li u kojící matky nezbytná antibiotická léčba. Možné riziko ovlivnění dítěte se zvyšuje s vyššími dávkami a délkou trvání léčby.

 

Alkohol

Kontraindikován je při užívání metronidazolu, cotrimoxazolu či trimethoprimu. Tyto léky blokují jednu z hlavních cest, která metabolizuje alkohol. S alkoholem vyvolávají tzv. antabusový efekt - vyvolávají rudé fleky po celém těle, mdloby a zvracení i po malé dávce alkoholu.

Jinak kombinaci antibiotik a alkoholu lze pouze jednoznačně nedoporučit, protože neúměrně zatěžujete svá játra, která se kromě antibiotik musí popasovat ještě s alkoholem. Za druhé alkohol může snížit účinnost antibiotik, takže by vám nemusela zabrat a třeba by vám byla nakonec nasazena další.

Alkohol s antibiotiky vyvolává rozšíření krevních cév v končetinách, jak se tělo snaží zvýšit horečku a zpomalit tak šíření infekce. Ledviny jsou nuceny kvůli alkoholu ztratit více tekutin, čímž se zvyšuje riziko dehydratace. Hluboká bolest svalů pramenící z virového onemocnění v kombinaci s antibiotiky může vzácně zanechat ve svalech dlouhodobou škodu.

 

Warfarin

Užívání antibiotik není kontraindikováno. Je však potřeba myslet na úpravu dávky warfarinu při užívání metronidazolu a cotrimoxazolu, jinak je samozřejmě lépe zkontrolovat krevní srážlivosti po dobrání antibiotik, či při výskytu jakýchkoli krvácivých komplikací a v případě INR mimo požadovanou mez upravit dávku warfarinu.

 

Slunce

Delší pobyt na přímém slunci při užívání jakýchkoli antibiotik nelze doporučit. Určití lidé jsou samozřejmě citlivější a některá z antibiotik mohou způsobovat vyloženě fototoxické reakce. Je proto lépe se slunění a delšímu pobytu na slunci při užívání antibiotik vyhýbat.

Hledat na webu