Ortopedické oddělení

Základní informace o oddělení:

Lůžkové oddělení ortopedie se nachází ve 4. patře hlavní budovy nemocnice. Je držitelem akreditace Ministerstva zdravotnictví. Zajišťujeme péči zejména pacientům s onemocněním pohybového aparátu včetně končetinových traumat vyžadujících operační řešení. Oddělení pracuje v součinnosti s chirurgií a úrazovou pohotovostí nemocnice.

Oddělení disponuje 20 lůžky.  Z toho 2 jsou jednolůžkové nadstandarty s WC, sprchovým koutem a televizí. Po celém oddělení je zavedena wifi síť. Pacienti přicházejících na artroskopické operace je hospitalizace na úrovni jednodenní péče. Pacienti jdoucí na umělý kloub se u nás zdrží týden.

Operace provádíme na moderně vybavených klimatizovaných operačních sálech. Rehabilitace hospitalizovaných pacientů je zajištěna přímo na oddělení ve vlastní tělocvičně.
 

Čím se zabýváme:

- operace degenerativních nemocí pohybového aparátu mimo páteř

- ošetření akutních traumat pohybového aparátu v návaznosti na operační stabilizaci zlomenin a miniinvazívní laparoskopické výkony na kloubech

- operace ambulantní v lokální anestezii

- nedílnou součástí oddělení je péče o pacienty v ortopedické ambulanci,  která je dále členěna na ambulanci dětských kyčlí, obecnou ortopedickou  a specializovanou artroskopickou sekci.

 

Nejčastější operační výkony:

-umělé klouby - endoprotezy kyčle, kolene a hlavičky radia

-artroskopie kolene, hlezna, ramene a kyčelního kloubu včetně artroskopických rekonstrukčních operací jako je plastika předního zkříženého vazu, čéškové plastiky, sešití rotátorové manžety, řešení nestabilit ramene, v posledních letech dále i artroskopické odstranění patní ostruhy

-operace deformit nohou- vbočený palec, poruchy klenby, odstranění výrůstků a ganglionů, osteotomie v oblasti kolene apod.

-artrodézy (zpevnění) drobných kloubů nohy , rukou a hlezna

-operace na šlachách,  tenisové a golfové lokty, Dupuytrenova kontraktura, operace útlakových syndromů, nejčastěji. karpální a kubitální tunel lokte atd.


Novinky a trendy v posledním roce:

Zavedli jsme do repertoáru endoprotézy kyčlí od firmy Lima s trabekulárním titanem, umožňující pevnější integraci v kosti. Začli jsme implantovat částečnou endoprotézu kolene – tzv. unikompartmentální TEP Physica Zuk, která má větší rozsah pohybu, nahrazuje pouze jen poškozenou část kloubu a zkracuje dobu odlehčení o berlích. Nadále zaznamenáváme výrazný zájem  pacientů o implantaci TEP kolene metodou Visionaire - „koleno na míru“, která redukuje operační čas, krevní ztrátu a zrychluje rehabilitaci.

Při rekonstrukci rotátorové manžety a složitějších artroskopiích užíváme neuzlící kotvičky Quatrolink. Uskutečnili jsme první miniinvazívní ošetření luxace AC skloubení artroskopickou technikou pomocí implantátu Ziptight od firmy Biomet.

Standartně provádíme peroperační podávání léku Exacyl u pacientů s endoprotezami na snížení krevních ztrát.  Významné zrychlení větších operací přináší používání kožního klipovače, Pro zájem o naše pracoviště byl navýšen  počet ošetřujících lékařů.


Spolupráce:

- následná rehabilitační péče je realizována především na rehabilitačních odděleních Nemocnice Blansko, OLÚ Jevíčko a Nemocnice Letovice.


 

Čekací doba a statistika:

-na plánované operace je čekací doba 1-3 měsíce, na operace velkých kloubů cca 1 rok, rozhodující je ale samozřejmě klinický stav a rtg nález.

-oddělením ročně projde asi 1000 přijatých pacientů, provádíme ročně 900 operací, největší počty zaujímají artroskopické výkony a kloubní náhrady. Průměrná ošetřovací doba je 4,5 dne.

 

Kontakty:

516 491 391

ortopedie@nembce.cz