Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Nemocnice
Boskovice

Bezpečí
Důvěra
Péče

  (+420) 516 491 111
  info@nembce.cz

Ortopedické oddělení

 • Přehled oddělení
 • Personální obsazení
Kde nás najdete

Kde nás najdete

Rychlý kontakt

Rychlý kontakt

Struktura

Členění

 • Ortopedické oddělení
 • Ortopedická ambulance

Vedení oddělení


prim. MUDr. Bedřich Kala

prim. MUDr. Bedřich Kala

Primář


Popis odděleníLůžkové oddělení ortopedie a traumatologie pohybového aparátu se nachází ve IV. patře hlavní budovyy nemocnice. Je držitelem akreditace Ministerstva zdravotnictví pro vzdělávání v oboru ortopedie. Zajišťuje péči pacientům s onemocněním pohybového aparátu včetně končetinových traumat vyžadujících operační řešení. Oddělení pracuje v součinnosti s chirurgií a úrazovou pohotovostí nemocnice.

 

Oddělení disponuje 20 lůžky. Dva pokoje jsou jednolůžkové nadstandarty s WC, sprchovým koutem a televizí. Po celém oddělení je zavedena wifi síť. Pro pacienty přicházející na artroskopické operace je hospitalizace na úrovni jednodenní péče. Pacienti jdoucí na implantaci velkého kloubu se u nás zdrží 7-10 dní.

 

Operace provádíme na moderně vybavených klimatizovaných operačních sálech splňujících všechna kritéria pro větší kostní oparetivu. Rehabilitace hospitalizovaných pacientů je zajištěna přímo na oddělení ve vlastní tělocvičně. Následná rehabilitace je realizována nejčastěji na spolupracujících pracovištích Nemocnice Blansko a OLÚ Jevíčko.

 

Čím se zabýváme

 • Diagnosticko-terapeutická péče týkající se onemocnění pohybového aparátu
 • Operace degenerativních nemocí pohybového aparátu mimo páteř
 • Ošetření traumat pohybového aparátu, především stabilizace zlomenin, rekonstrukce velkých šlach, miniinvazivní techniky, využití artroskopické asistence při ošetřování traumat
 • Spektrum artroskopických operací kolena, ramena, hlezna, dále operativa statických vad přednoží, operativa onemocnění ruky
 • Část operací je prováděna ambulantně v regionální anestezii
 • Nedílnou součástí oddělení je péče o pacienty v ortopedické ambulanci, která je dále členěna na ambulanci dětských kyčlí, obecnou ortopedickou a specializovanou artroskopickou sekci, včetně sportovní traumatologie

 

Nejčastější operační výkony

 • Kloubní náhrady - endoprotezy kyčle, kolena a hlavičky radia
 • Artroskopie kolena, hlezna, ramena a kyčelního kloubu včetně artroskopických rekonstrukčních operací jako je plastika předního zkříženého vazu, čéškové plastiky, rekonstrukce rotátorové manžety, řešení nestabilit ramena, v posledních letech artroskopické odstranění patní ostruhy
 • Operace deformit nohou- vbočený palec, poruchy klenby, odstranění výrůstků a ganglionů, osteotomie v oblasti kolena apod.
 • Artrodézy (zpevnění) drobných kloubů nohy, rukou a hlezna
 • Operace na šlachách, tenisové a golfové lokty, Dupuytrenova kontraktura, operace útlakových syndromů, nejčastěji karpální a kubitální tunel lokte atd., to vše v souladu s nejmodernějšími terapeutickými postupy

 

Novinky a trendy

Zavedli jsme do repertoáru kloubní náhrady s novými typy povrchů umožňující pevnější integraci v kosti. Začli jsme implantovat částečnou endoprotézu kolena – tzv. unikompartmentální TEP Physica Zuk, která má větší rozsah pohybu, nahrazuje pouze jen poškozenou část kloubu a zkracuje dobu odlehčení o berlích. Zaznamenáváme výrazný zájem pacientů o implantaci TEP kolene metodou Visionaire - „koleno na míru“, která redukuje operační čas, krevní ztrátu a zrychluje rehabilitaci. Postupně bude zavedeno endoskopické ošetření karpálního tunelu v indikovaných případech.

Při rekonstrukci rotátorové manžety a složitějších artroskopiích užíváme neuzlící kotvičky Quatrolink. Jednou z metod ošetření AC luxace je miniinvazivní technika pomocí implantátu Ziptight. Standartně provádíme peroperační podávání léku Exacyl u pacientů s endoprotézami na snížení krevních ztrát. Významné zrychlení větších operací přináší používání kožního klipovače, Pro zájem o naše pracoviště byl navýšen počet ošetřujících lékařů.


Spolupráce

Následná rehabilitační péče je realizována především na rehabilitačních odděleních Nemocnice Blansko, OLÚ Jevíčko a Nemocnice Letovice.

 

Čekací doba a statistika

 • Průměrná doba hospitalizace je 4,5 dne
 • Průměrná čekací doba na TEP kyčle a kolene je 18 měsíců
 • Ostatní plánované operace do 3 měsíců

Oddělením ročně projde asi 1000 přijatých pacientů, provádíme ročně 900 operací, největší počty zaujímají artroskopické výkony a kloubní náhrady. 

Plánek nemocnice


Orientační plán nemocnice

Orientační plán

Fotogalerie

Hledat na webu