Váš prohlížeč je zastaralý, některé prvky těchto stránek se nemusí zobrazovat korektně. Prosím aktualizujte ho nebo nainstalujte jiný.

Kopie Léky a sluníčko

S nastupujícím létem musíme počítat nejen s citlivostí kůže na samotné sluneční záření, ale i s tím, že pokud užíváme nějaké léky, může se projevit tzv. fotosenzitivní kožní reakce.

Typickými projevy takové reakce jsou zarudnutí a prosáknutí kůže někdy s tvorbou puchýřů a nekróz. Následovat může olupování kůže a sklon k tvorbě skvrn na kůži.

Fototoxické reakce mohou být vyvolány řadou chemických látek a to jak po zevním kontaktu, tak po jejich perorálním požití. Látky používané ve fytoterapii např. třezalka, rostliny obsahující psoraleny (andělika, karotka, celer, petržel, citrusy, bergamot apod.), éterické oleje a jiné vonné substance obsažené např. v parfémech taktéž mohou vyvolátat silné fototoxické reakce.

K lékům vyvolávajícím fototoxické reakce patří řada běžných léčivých přípravků. Pozor je třeba si dát zejména na různé masti a krémy proti bolesti, u kterých je výskyt nežádoucích rakcí nejčastější. Přehled těchto nejčastěji užívaných léčivých přípravků je v následující tabulce.
 

Léková skupina

Účinná látka

Antibiotika a chemoterapeutika

Tetracykliny, gentamycin, chloramfenikol, chinolony, sulfonamidy, cotrimoxazol, izoniazid, chlorochin

Léky kardiovaskulárního systému

Amiodaron, nifedipin, chinidin

Hormony

Estrogeny, gestageny

Nesteroidní antiflogistika

Ketoprofen, piroxikam, kys.tiaprofenová, indometacin

Antidiabetika (der.sulfonylurey)

Glibenclamid, tolbutamid

Diuretika

Amilorid, chlortalidon, hydrochlorothiazid, furosemid

Psychofarmaka

Chlorpromazin, chlorprotixen, haloperidol, TCA, třezalka

Cytostatika

Methotrexat, cyklofosfamid, vinblastin

Antikonvulziva

Fenytoin

Umělá sladidla

Sacharin, cyklamát