Váš prohlížeč je zastaralý, některé prvky těchto stránek se nemusí zobrazovat korektně. Prosím aktualizujte ho nebo nainstalujte jiný.

Kopie Lékové interakce


V médiích se nedávno objevily informace týkající se bezpečnosti užívání léků a jejich kombinací (tzv.interakce). Je potřeba dané informace poněkud upřesnit.   

Interakce léků je změna očekávaného působení léčiva, která je zapříčiněna jiným léčivem, potravou, nápojem nebo doplňkem stravy.

   Užívá-li pacient více léků nebo je kombinuje s nevhodnou potravou, nápojem (např. alkoholem) či potravními doplňky, mohou se tyto léky navzájem ovlivňovat jak pozitivně např. kombinační léčba hypertenze nebo diabetu, tak negativně – neúčinnost některého léčiva, zvýšení nežádoucích účinků až toxicita některých léků. Může se stát, že na projevy lékových interakcí (vyrážka, bolesti svalů, točení hlavy, apod.) jsou předepisována zbytečně další léčiva, dokud se nepřijde na skutečnou příčinu daného problému.

   Neptejte se na Vaše léky sousedky, dejte na radu zdravotních odborníků. Ošetřující lékař by měl znát Váš zdravotní stav, i veškeré léky, které užíváte, ať pravidelně nebo jen občas. Pokud berete léky, které mají samy o sobě mnoho interakcí – warfarin, amiodaron, antidiabetika, diuretika, nebo je Vám předepsáno antibiotikum klaritromycin, nebo Biseptol, sledujte svůj zdravotní stav a pokud by se vyskytl jakýkoli problém, lékaře uvědomte.  

   Pokud užíváte jakékoli léky, zjistěte si, jestli je lepší užívat je nalačno či s potravou, jestli můžete požívat alkohol, grapefruitovou šťávu, mléko. Výrazné opatrnosti je třeba, pokud chcete užívat potravní doplňky obsahující třezalku tečkovanou, ta má totiž velký interakční potenciál.

   V lékárně se můžete na lékové interakce samozřejmě informovat také. Lékárník je odborníkem na léčiva a měl by znát nejen jejich správné použití (to poznáte tak, že když Vám vydává léky, upozorní Vás, na co si máte dát pozor a jak je máte užívat – nalačno, po jídle apod.), tak jejich nežádoucí účinky a nežádoucí kombinace (od lékárníka by měl zaznít dotaz, jestli neužíváte léky na ředění krve, nebo na cholesterol).

   K identifikaci rizikové lékové interakce nám v naší lékárně pomáhá počítačový program, který eviduje a upozorňuje při výdeji i na léky, které jste si v naší lékárně vyzvedli již dříve. Posouzení závažnosti interakce je vysoce odbornou záležitostí, stejně jako její řešení. Výskyt lékových interakcí řešíme úpravou dávkování léku, doporučením dietního opatření, případně domluvou s ošetřujícím lékařem.

   Je tedy potřeba jako v každém oboru, svěřit se do péče kvalifikovaných odborníků.