Váš prohlížeč je zastaralý, některé prvky těchto stránek se nemusí zobrazovat korektně. Prosím aktualizujte ho nebo nainstalujte jiný.

Kopie Léčba rýmy - mořská voda

Rýmě je třeba předcházet pravidelnými nosními oplachy mořskou vodou. Řasinkový epitel je citlivý na vyschnutí, proto je příznivé v nose udržovat optimální prostředí. Vhodným způsobem pro zvlhčení je použití isotonické mořské vody.  
 

Isotonický roztok má koncentraci solí shodnou jako buňky lidského těla – je tělu vlastní, proto neštípe a je ke sliznici šetrný. Používání isotonického roztoku není časově nijak omezeno.

Hypertonický roztok se naopak používá ke krátkodobé léčbě ucpaného nosu. Princip působení je ve vyšší koncentraci solí, které vytahují z buněk nosní sliznice vodu a tím sliznice oplaskne a dýchací cesty se zprůchodní.
 

Podle typu infekce dělíme rýmu na virovou a bakteriální. Rýma virového původu se vyznačuje čirou sekrecí, pálením v nose, kýcháním a nosní neprůchodností. Bakteriální rýma zahrnuje hustou žlutozelenou sekreci, nosní neprůchodnost, kýchání a bolest hlavy.
 

Alergická rýma je zánětlivé onemocnění s příznaky: svědění, kýchání, vodnatá sekrece, ucpaný nos, svědění patra, bolest hlavy a zánět spojivek.
 

Mořské vody s mědí působí příznivě na infekční rýmu, na alergickou rýmu zase přípravky obohacené o mangan.

V zimních měsících, kdy se topí, je vhodné větrat a zvlhčovat vzduch v místnosti – suchý vzduch může dráždit dýchací cesty.

 

U malých dětí je i malý otok nosní sliznice komplikací (ztížené dýchání, možnost šíření zánětu). Hleny je zapotřebí odsávat – pokud se neodsají, mohou způsobit další komplikaci v podobě zánětu středního ucha.

Návštěva lékaře je vhodná pokud obtíže přetrvávají déle než 10 dnů nebo při zhoršení příznaků (teplota, silnější bolest hlavy), při podezření na bakteriální infekci, při alergických projevech nebo při jakýchkoliv dalších komplikacích.