Váš prohlížeč je zastaralý, některé prvky těchto stránek se nemusí zobrazovat korektně. Prosím aktualizujte ho nebo nainstalujte jiný.

Kopie Kouříte?

V tabákovém kouři bylo odhaleno přes šedesát látek s karcinogenními účinky. Tyto látky jsou obsaženy přímo v tabáku nebo vznikají během hoření. Samotný tabákový kouř je zařazen do seznamu karcinogenů třídy I A, tedy nejvyšší nebezpečnosti.

Kouření má neblahý vliv na zdraví kuřáka. Významně se podílí na vzniku mnoha nemocí, nebo je dokonce přímo zapříčiňuje. Kouření může zapříčinit zhoubné nádory, způsobuje aterosklerózu, jejímž důsledkem jsou mozkové cévní příhody a infarkt. Kouření se podílí také na stárnutí kůže. Nejrizikovější je kouření v těhotenství .

S odvykáním kouření Vám může pomoci Váš praktický lékař, lékárník nebo specializovaná centra. Na odvykání kouření přispívají i některé zdravotní pojišťovny. Na českém trhu je dnes již velké množství přípravků pro náhradní nikotinovou terapii. Nikotin můžete přijímat ve formě náplastí, žvýkaček, inhalátorů a mikrotablet. Kromě toho existují také léky, které neobsahují nikotin, přesto dokáží abstinenční příznaky zmírnit.