Váš prohlížeč je zastaralý, některé prvky těchto stránek se nemusí zobrazovat korektně. Prosím aktualizujte ho nebo nainstalujte jiný.

Kopie Denzitometr

PRACOVIŠTĚ DENZITOMETRIE

 

Pracoviště denzitometrie Nemocnice Boskovice s.r.o. je prvním zařízením ve své širší spádové oblasti, které tuto službu pacientům poskytuje.  Vyšetření jsou prováděna špičkovým denzitometrem firmy General Electric.

 

Cílem denzitometrie je včasné odhalení osteoporózy (zjednodušeně řídnutí kostí), jako jedné z hrozeb naší civilizace, která ohrožuje především ženy po menopauze, ale i muže po dovršení 60. roku. Osteoporotickým zlomeninám se lze včas vyhnout diagnostikou a terapií.

 

Rizikové faktory osteoporózy zahrnují mimo jiné sníženou pohybovou aktivitu, menopauzu před 45. rokem věku, anorexii, endokrinní choroby, nedostatečný příjem vápníku, závislost na alkoholu, kouření a léčbu kortikoidy.

 

Denzitometrie zkoumá kostní hustotu. Používá se k diagnostice u pacientů bez subjektivních potíží nebo k potvrzení této diagnózy u pacientů se zlomeninami, ale i ke sledování účinků léčby. Metoda určuje hustotu minerálů v kosti a hustotu kostní tkáně. Hodnota kostní hmoty se obvykle měří ve dvou místech – zpravidla na bederní páteři a stehenní kosti. Vyšetřovací metoda je rychlá a pacienta nezatěžuje. Vyšetření trvá asi 20 minut. Rentgenový denzitometr používá slabé rentgenové záření.

 

K provedení denzitometrického vyšetření je nutná indikace lékařem, který má pacienta či pacientku v péči pro kostní chorobu, např. gynekologa, revmatologa nebo ortopeda. Vyšetření je pak plně hrazeno zdravotními pojišťovnami.

 

 

Nemocnice očekává, že za rok může uskutečnit až 4 000 vyšetření.

 

 

Pacienti se mohou objednat v evidenci RDG oddělení, telefon 516 491 522.