Váš prohlížeč je zastaralý, některé prvky těchto stránek se nemusí zobrazovat korektně. Prosím aktualizujte ho nebo nainstalujte jiný.

Kopie Chřipka

A zase podzim ... Poté, co děti zahájí školní rok a skončí babí léto, už na nás zase číhá. A je velmi nakažlivá. Co to vlastně je a jak se jí bránit?

Chřipka je závažné virové onemocnění, které způsobuje úmrtí až tisíců osob po celém světě. Bohužel, často je chřipka považována za banální onemocnění.

Nákaza chřipkou se přenáší výhradně mezi lidmi od nemocných osob kapénkovým přenosem.

Na vzniku chřipkových epidemií se v zimních měsících také podílí to, že se lidé více shromažďují v uzavřených prostorách s méně častým větráním.Virus chřipky může však také přežívat v suchu při pokojové teplotě až několik dní. Virus je nemocným člověkem vylučován 5–10 dní, u dětí déle.

Klinický obraz chřipky je velmi pestrý. Charakteristickou známkou chřipkového onemocnění je rychlý a náhlý začátek. Vysoké teploty i zimnice, bolesti a točení hlavy, bolesti svalů, obrovská únava. Začíná suchý, dráždivý kašel, bolest v krku, pocit ucpaného nosu. Teploty mohou být jen do 38 °C, ale také až nad 40 °C. Vysoká horečka přetrvává 2–4 dny. Při poklesu horečky dochází k ústupu potíží, ale výrazná únava přetrvává, mnohdy i více týdnů. U starších osob nebývají tak vysoké horečky, ale průběh může být častěji komplikován bakteriálními onemocněními s nutností hospitalizace. U dětí bývá vysoká horečka, někdy může dojít až k febrilním křečím, častěji jsou zduřelé uzliny, bolesti bříška, zvracení. Při nekomplikovaném průběhu trvá chřipka 7–10, někdy 14 dní, ale rekonvalescence s malátností a únavou může trvat mnohem déle.

Základem léčby nekomplikované chřipky je symptomatická terapie a klid na lůžku. Při bolestech hlavy a svalů podáváme analgetika, při horečce antipyretika, u dětí je vhodnější podávání paracetamolu či ibuprofenu než kyseliny acetylsalicylové (až od 12 let). Vhodné jsou také vitaminy, zejména C a dostatek tekutin. Izolace od ostatních, dosud zdravých osob je samozřejmostí, a to obvykle v domácím prostředí. Dráždivý kašel lze tlumit antitusiky (Tussin, Sinecod, Stoptussin, Ditustat).

Očkování je jednou z nejúčinnějších forem preventivních opatření. Právě u rizikových skupin obyvatelstva by měla být vakcinaci věnována co největší pozornost, přesto je často očkování veřejností odmítáno a podceňováno, bohužel někdy i samotnými lékaři. Proočkovanost české populace v posledních letech nepřevýšila 8 %, přestože ve většině industriálních zemí je proočkovanost populace až 30 %. Očkování nemusí zabránit onemocnění, průběh chřipky je však podstatně mírnější. Základní cílovou skupinou osob pro očkování jsou starší lidé, také osoby s jinými závažnými chorobami – srdeční onemocnění, diabetes, chronické onemocnění průdušek.

Zpracováno dle http://praktickelekarenstvi.cz/pdfs/lek/2010/05/08.pdf
Chřipka a sezonní respirační onemocnění - MUDr. Hana Fojtů

Pečlivě čtěte příbalovou informaci. Správné použití konzultujte se svým lékařem či lékárníkem.