Kopie Antibiotika – ANO nebo NE?

Díky častému nadužívání antibiotik roste rezistence bakterií na antibiotickou léčbu. V některých zemích dosahuje až 50% u běžných bakteriálních kmenů. V ČR vydá např. jen VZP za antibiotika až miliardu korun ročně, a poměrně často se pak stane, že podané léky neúčinkují.

Důvod tohoto problému může být dvojí:

a) antibiotikum bylo nesprávně předepsáno na virové onemocnění, nebo

b) bakterie způsobující infekční onemocnění je již vůči tomuto antibiotiku rezistentní

K rozlišení onemocnění byl vyvinut tzv. CRP test. Jedná se určení hladiny C-reaktivního proteinu v krvi nemocného. Mnozí praktičtí lékaři již tento test ve svých ordinacích poměrně dlouho a úspěšně používají. Pro pacienta se jedná o jediné píchnutí do prstu a výsledek je do 5 minut. Nízká hladina CRP ukazuje na virové onemocnění, léčba je pak symptomatická - dostatek tekutin, klid na lůžku, léky proti teplotě, bolesti, na kašel, kapky do nosu apod. Je zbytečné zatěžovat organismus antibiotiky, regenerace organismu a boj s virovým onemocněním pak trvá daleko déle. Je však vhodné CRP test při mírném zvýšení po 2-3 dnech pro jistotu zopakovat.

Při vysoké hladině CRP je naopak vhodné antibiotickou léčbu nasadit, neboť se jedná o bakteriální infekci.

Pokud se vyskytne problém druhého typu, tzn. pacientův stav se při podávání antibiotik ani po 3-5 dnech léčby u prokázaného bakteriálního onemocnění nelepší, může lékař nechat udělat test citlivosti na různá antibiotika. Pro pacienta to nejčastěji znamená výtěr z nosu, krku a pár dní čekání na výsledek. Léčba je pak ale cílená.

Je potřeba však zmínit ještě jeden důležitý důvod, proč by antibiotika nemusela účinkovat i při veškeré snaze lékařů a potvrzujících testů. Antibiotikum účinkovat nebude, pokud jej bude pacient užívat nesprávným způsobem!

Nalačno neznamená pouze před jídlem! Nalačno znamená na úplně prázdný žaludek a to obecně půl hodiny před jídlem nebo 2 hodiny po jídle.

Vynechat mléčné výrobky. Neznamená pouze, že nemocný antibiotikum nezapije mlékem, ale to, že 3-4 hodiny před podáním nebo po podání tablety antibiotika nebude konzumovat cokoli s obsahem vápníku, hořčíku, zinku (vícemocné ionty) např. smetanu, jogurt, sýr, pudink, minerálku, žádné potravinové doplňky nebo léky obsahující tyto ionty např. antacida.

O dalších specifikách užívání u jednotlivých antibiotik se můžete poradit s lékařem, nebo samozřejmě v lékárně. Řešení postantibiotického střevního diskomfortu, vynechání některých typů léků, režimová opatření u pacientů užívajících další léky (např. inhibitory protonové pumpy apod.). Tato je třeba řešit individuálně!

Pro pacienty, kteří nechtějí běhat po doktorech, se objevila možnost test CRP zakoupit volně v lékárně. Stojí přibližně 260,- Kč, obsahuje dvě kompletní balení na dvojí stanovení.