Už pět mediků z pátých ročníků lékařských fakult v České republice prošlo programem Nemocnice Boskovice, s.r.o., s názvem Anesteziologem nanečisto. Ten jim nabízí vhled do práce anesteziologa. Přitom mají možnost se zeptat na všechno, co je zajímá a vyzkoušet si práci, kterou se jednou budou zabývat.
„Studenti se aktivně zapojí do práce na operačních sálech i na oddělení intenzivní medicíny. Naše nemocnice nabízí moderně vybavená oddělení. Mohu říci, že kolektiv je tady velmi přátelský a chce nové budoucí kolegy něco naučit. Navíc každý student dostane přiděleného svého mentora, který bude jeho průvodcem,“ prozradil náměstek pro LPP a zároveň primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení MUDr. Vladimír Zemánek.
„Jsem studentkou posledního ročníku všeobecného lékařství v Brně a tato možnost zkusit si pracovat mimo fakultní nemocnici, byla pro mě nesmírně cenná. Během praxe jsem měla možnost se podílet na různých činnostech, které mi v prostředí velkých nemocnic nebyly umožněny. Pod dohledem jsem mohla zavádět intravenózní kanyly, pracovat s POCUS, nasazovat EKG, provádět intubace, zavádět laryngální masku, nastavovat ventilátor, sepsat dekurz a další,“ popsala medička Barbora Zubíková svou čerstvou zkušenost z Nemocnice Boskovice.
Jak dodala, tyto zkušenosti jí umožnily lépe pochopit a procvičit si klinické dovednosti v reálném prostředí. Kromě toho, že si na praxi můžete vyzkoušet řadu praktických věcí, můžete také třeba zažít školení k defibrilátoru nebo jeden ze seminářů, které pro sebe lékaři pravidelně připravují, aby se vzájemně vzdělávali.
Spokojená byla také s personálem na oddělení. „Setkala jsem se zde s milým kolektivem sestřiček a lékařů, kteří mě od začátku přátelsky přijali mezi sebe. Na pracovišti panovala po celý týden příjemná atmosféra a bylo vidět, že zde funguje skvělý kolektiv. Tuto praxi mohu vřele doporučit všem studentům, kteří se zajímají o práci na ARO a chtěli by se podívat, jak funguje nemocnice na regionální úrovni. Během studia se všechny stáže odehrávají pouze ve fakultních nemocnicích, proto věřím, že tato zkušenost může hrát klíčovou roli ve výběru budoucího pracoviště,“ doplnila s tím, že děkuje panu primáři MUDr. Vladimíru Zemánkovi a panu doktorovi MUDr. Michalu Matulovi na možnost si práci zatím nanečisto vyzkoušet.
Dalším medikem, který do Boskovic přijel také z Masarykovy univerzity v Brně, byl medika Radim Kolář, student 6. ročníku Všeobecného lékařství.
„Vzhledem k tomu, že jsem ohledně Boskovic od svých spolužáků i své rodiny, která bydlí v okolí, slyšel jen samé pozitivní věci, rozhodl jsem se program vyzkoušet. Musí tedy říct, že moje už tak vysoká očekávání byly víc než naplněné. Hned první den mě pan primář Zemánek na ranním sedánku všem svým kolegům řádně představil a vysvětlil, kdo se mě ujme jako mentor. Mým mentorem se stal MUDr. Michal Matula, který mě podrobně provedl celou nemocnicí a ukázal, kde všechno je,“ popsal medik.
„Měl jsem možnost zavést laryngeální masku, ventilovat na obličejové masce, zavést PŽK, observovat punkci plurálního výpotku a mnoho dalších věcí. V průběhu stáže jsem měl kromě všeho i možnost nahlédnout a naučit se psát anesteziologický záznam a epikrízu pacienta, což podle mě je část práce, se kterou se jakýkoliv doktor setká nejčastěji,“ doplnil s tím, že negativa této týdenní stáže bych jen marně hledal a opravdu nemá co vytknout. Na všech jiných stážích, kde byl, šel totiž většinou domů kolem poledne, protože už nebylo nic, co by mi mohli ukázat.
„Ale tady na stáži jsem dobrovolně zůstával až do 3 až 4 hodin odpoledne, protože se zde pořád něco zajímavého dělo,co bych se mohl naučit,“ byl velmi spokojený. Jeho dík patří celému ARO oddělení.