Už od víkendu mohou všechny maminky, které se rozhodly rodit v porodnici Nemocnice Boskovice, s.r.o., využívat porodní gauč. Ten nemocnice získala od nadačního fondu Propolis. Personál porodního oddělení už také prošel potřebným zaškolením a první maminky jej už vyzkoušely.
Jak popisují přímo iniciátorky projektu „Koza ven“, zvykli jsme si vidět rodící ženu ležet na zádech. Ale přitom je pro ženy výhodnější se během porodu pohybovat a trávit více času ve vertikálních polohách.
I proto porodní gauč, který porodní personál nemocnice považuje za mnohem lepší právě při polohování maminky. „Maminkám už gauč nabízíme. Bohužel jej nemůže rezervovat, protože nikdy nevíme, kdy maminky přijdou, jak dlouho budou rodit. Moc děkujeme nadačnímu fondu za takový dar, který určitě z porodu udělá mnohem přirozenější zážitek,“ popsala MUDr. Martina Železná Teyschlová.
Nemocnice Boskovice má zatím v porodním boxu jak klasické porodní lůžko, tak nově i porodní gauč. Ale jak napovídá sám projekt, „koza“ půjde velmi brzy ven. Maminka pak mohou využít v boxu například i vanu nebo další pomůcky, které ji uleví.
Úplně první, kdo gauč vyzkoušel, byla rodička Pavla Bednářová. „Bylo to fakt skvělé. Jen jsem si jej moc neužila, protože porod postupoval moc rychle, stihla jsem jen zatlačit. Ale určitě bych jej znovu ráda vyzkoušela,“ usmívala se maminka.
„Rodilo se mi moc hezky. Líbily se mi možnosti, jak jsem mohla měnit polohy a s porodní asistentkou jsme jich vyzkoušely opravdu hodně a byla mi velkou oporou. Výhodou je i blízkost partnera, který mohl být opravdu všude. Pokud bych rodila znovu, opět bych ráda porodní gauč využila,“ prozradila novopečená maminka Jana Křenková.
Více informací najdou zájemkyně ZDE
A jaké jsou výhody vertikálních poloh?
Snižuje se:
-
intenzita bolesti a míra stresu
-
výskyt abnormální srdeční frekvence plodu
-
výskyt dystokie ramének
-
četnost akutního císařského řezu
-
riziko použití vakuumextraktoru či kleští
-
četnost epiziotomie
-
riziko vyššího stupně porodního poranění
-
potřeba augmentace syntetickým oxytocinem
-
délka porodu
zvyšuje se:
-
pocit kompetence a pozitivní porodní zkušenost = nižší riziko poporodní deprese
-
průtok krve dolní dutou žílou = lepší zásobení plodu kyslíkem
-
prostor pro správné polohování a rotaci plodu
-
rozměry pánevních rovin a pohyby kostrče
-
aktivita děložních svalů – stahy jsou efektivnější, pravidelnější a častější
-
rychlost dilatace děložního hrdla
-
možnost uvolnění mezi kontrakcemi
možná rizika:
-
mírně vyšší počet ruptur 2. stupně v některých polohách (ale je vyváženo nižší četností epizotomie)
-
riziko větší krevní ztráty v pozici vsedě i dřepu