Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Nemocnice
Boskovice

Bezpečí
Důvěra
Péče

  (+420) 516 491 111
  info@nembce.cz

Světový den dárců krve

Na 14. června připadá každoročně Světový den dárců krve. Letos si jej připomínáme již podvacáté, když byl zaveden z iniciativy Světové zdravotnické organizace a Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce v roce 2005. Konkrétní den 14. červen byl vybrán záměrně podle dne narození rakouského lékaře a biologia, objevitele Rh faktoru a držitele Nobelovy ceny, Karla Landsteinera.

Cílem Světového dne je především poděkování všem dárcům, spolu se zdůrazněním potřeby pravidelného bezpříspěvkového dárcovství krve a krevních složek jako nepostradatelné a nenahraditelné součásti moderní zdravotní péče. V celé ČR ročně daruje krev zhruba 220.000 dárců a každý rok přibývá kolem 30.000 nových prvodárců. Podle současných výzkumů by tato čísla měla být vyšší, aby byla zajištěna potřeba krve a krevních derivátů pro lékařskou péči, a také aby byl pokryt přirozený úbytek dárců v důsledku věku či onemocnění. Smyslem Světového dne je tedy i propagace dárcovství krve a krevních složek.

 

Naše transfuzní oddělení dnes navštívilo 30 dárců, z nichž 12 darovalo plazmu. Více informací o odběru krve v naší nemocnici naleznete zde.

Všem dárcům děkujeme za jejich ochotu a nezištnost při dárcovství, neboť díky jejich přispění jsou zachraňovány lidské životy.

 

 

Lékařská pohotovostní služba pro děti a dorost bude v sobotu 20.07.2024 v provozu v době od 08:00 do 16:00 hodin. V neděli 21.07.2024 platí klasická ordinační doba, a to od 08:00 do 20:00 hodin.

Mimo uvedenou ordinační dobu je k dispozici pohotovostní služba pro děti a dorost ve Fakultní Dětské nemocnici, Černopolní 9, s nepřetržitým provozem.

 

Děkujeme za pochopení.

Hledat na webu