Ortopedické oddělení

Základní informace o oddělení:

Lůžkové oddělení ortopedie se nachází ve 4. patře hlavní budovy nemocnice.

Disponuje 20 lůžky. Je držitelem akreditace Ministerstva zdravotnictví.

Zajišťuje péči pacientům s onemocněním pohybového aparátu, především nosných kloubů.

Nedílnou součástí oboru je traumatologie pohybového ústrojí. Oddělení pracuje v součinnosti s chirurgií a traumatologií.

Operace jsou prováděny na moderně vybavených operačních sálech. Časná rehabilitace hospitalizovaných pacientů je zajištěna přímo na oddělení ve vlastní tělocvičně.
 

Čím se zabýváme:

— endoprotetika pacientů s artrózou nosných kloubů, včetně revizních operací a rekonstrukčních operací po traumatech,

— traumatologie pohybového aparátu s neodkladnou i plánovanou operativou klasickou i artroskopickou,

— rekonstrukční a korekční výkony především v oblasti kolenního kloubu, ruky a nohy,

— řešení a léčba bolestivých syndromů ve spolupráci s neurology a rehabilitací,

— oddělení zastřešuje i ambulantní péči (v poliklinickém traktu 1. patro), konzervativní terapie, ambulantní operační terapie, prevence vrozených poruch.
 

Nejčastější operační výkony:

— umělé klouby  - kyčle, kolene a hlavičky radia

— artroskopie kolene, hlezna, ramene a kyčelního kloubu včetně artroskopických rekonstrukčních operací jako je plastika předního zkříženého vazu,  čéškové plastiky, sešití rotátorové manžety, řešení nestabilit ramene ,ale i artroskopické odstranění patní ostruhy  

— operace deformit nohou,  vbočený palec, poruchy klenby, odstranění výrůstků, osteotomie v oblasti kolene apod.

— artrodézy drobných kloubů nohy , rukou a hlezna

— operace na šlachách, epikondylitidy,  Dupuytrenova kontraktura, operace útlakových syndromů, např. karpalní tunel, kubitální tunel lokte atd. 

Novinky 2016:

  • v průběhu prvních dvou měsíců roku 2016 rozšířilo ortopedické oddělení Nemocnice Boskovice s.r.o. operační spektrum o dva nové operační postupy, které pomohou našim pacientům s onemocněním nosných kloubů dolních končetin.
    - prvním jsou miniinvazivně zaváděné fixační implantáty v operativě osových deformit v oblasti kolene firmy Newclip-Technics. Korigovaná osová deformita je zajištěna implantátem z minimálního kožního přístupu při šetření měkkých tkání v okolí kosti. Pooperační hojení probíhá rychleji s časným návratem do běžných aktivit.
    - v oblasti kloubních náhrad kolene jsme implantovali pro nás nový stištěný umělý kolenní kloub RT plus modular,Smith Nephew,který umožňuje reparovat nejenom kolenní kloub s těžkou artrosou,ale i výraznou osovou deformitou, kdy standardní implantáty tento stupeň onemocnění nemohou vyřešit.
  •  -implantace náhrad kolenního kloubu technologií  VISIONAIRE


Spolupráce:

— následná rehabilitační péče je realizována především na rehabilitačních odděleních Nemocnice Blansko, OLÚ Jevíčko a Nemocnice Letovice.


 

Čekací doba a statistika:

— na plánované operace je čekací doba 1-2 měsíce, na operace velkých kloubů asi ¾  roku, rozhodující je ale samozřejmě klinický stav a rtg nález.

— oddělením ročně projde asi 1000 přijatých pacientů, provádíme ročně 900 operací, pětinu tvoří kloubní náhrady. Průměrná ošetřovací doba se pohybuje kolem 5-ti dnů.
 

Našim cílem je individuální přístup, komplexní a standardizovaná péče.
 

Kontakty:

516 491 391

ortopedie@nembce.cz